O zabawkach

pozostałe

Jaki wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Wybór fotelika dla naszego potomka to istotne zadanie. Ze względu na jego bezpieczeństwo nie powinniśmy wykonywać tego nieprzemyślanie i pospiesznie. Warto się zastanowić oraz solidnie przyjrzeć danemu egzemplarzowi, który planujemy kupić.
Na rynku jest mnogość egzemplarzy fotelików. Czym zatem kierować się dopasowując fotelik dla dziecka?

Po pierwsze fotelik musi być dopasowany do wzrostu, masy oraz wieku dziecka. Nie ma ogólnego fotelika dla każdego dziecka, który wystarczy nam na cały czas w miarę kiedy dziecko rośnie.
Wyróżnia się 5 głównych klas fotelików:
a) 0 dla dzieci o wadze do 10 kg w wieku około 6-9 miesięcy
b) 0+ dla dzieci o masie do 13 kg w wieku do 12-15 miesięcy
c) I dla dzieci o masie od 9 do 18 kg w wieku do 4 lat
d) II dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg w wieku około 4-6 lat
e) III dla dzieci o masie od 22 do 36 kg w wieku około 6-12 lat

W Polsce nierzadko można ponadto sporkać następujace przdziały wagowe:
0-13/18 kg, 15-36 kg, 9-18 kg, 9-36 kg.

Foteliki mobilne są przeznaczone dla dzieci do osiągniecia 13 kg wagi (mniej wiecej 9 miesiąc życia). Zostały one pomyślane specjalnie o sylwetce oraz potrzebach niemowlaka. Dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy, natomiast sam fotelik jest montowany za pomocą pasów bezpieczeństwa bądź wpinany do bazy.
Zapamiętaj! Absolutnie nigdy nie instaluj takiego fotelika na siedzeniu pasażera jeśli jest tam działająca poduszka powietrzna.

Kiedy przesadzić dziecko do fotelika stawianego przodem do kierunku podróży?
Najlepiej jak najpóźniej, bowiem w wypadku czołowego zderzenia podróżni są wyrzucani do przodu z sporą mocą, natomiast male dziecko nie ma dość rozwinietych mięśni szyi, które zapobiegają przemieszczaniu głowy do przodu.
Należy aczkolwiek pamietać, że foteliki w przedziale wagowym 9-18 kg instalowane tyłem wymagają mocowania ISOFIX w jego wzmocnionej odsłonie. Może to powodować dużo trudności, ponieważ nawet jeśli pozyskamy taki fotelik to nie zamocujemy go w większości pojazdów dostępnych w Polsce.

Następnym fotelikiem, jaki powinniśmy nabyć będzie ten z klasy I. Konstrukcja powinna mieć kilkustopniową mozliwosć regulacji, by wpasować pozycje do wieku oraz potrzeb dziecka – od półleżącej do siedzącej. W owym foteliku dziecię jest zapięte w uprząż składająca się z 5 szelek. Jest ich więcej niż w ostatnim dlatego, iż dziecię jest starsze oraz bardziej ożywione, stąd takie szelki mają mu uniemożliwić wydostanie się z fotelika.
Szelki powinny być regulowane, ażeby je doskonale przystosować i zagwarantować maksymalne zabezpieczenie. Tymczasem zapięcie powinno być tak skonstruowane, by guzik zwalniający był nieosiągalny dla dziecięcia i wymagał trochę siły, tak by dziecię samo go nie nacisnęło.

Następnym fotelikiem winien być ów z kategorii II/III. Natomiast ten już może pozostać, aż dziecię nie skończy 12 lat bądź nie zdobędzie 150 cm wzrostu. Tak duży czas eksploatacji jest możliwy dzięki owemu, że dziecię ma dużo lepiej rozwinięty system kostny oraz inne proporcje ciała. Wytwórcy to przewidzieli i foteliki rzeczonego rodzaju są wyposażone w elementy umożliwiające modyfikację oraz "dorastanie" razem z dziecięciem.

Parę dodatkowych porad:
1. Zweryfikuj czy fotelik ma atesty potwierdzające jego bezpeiczeństwo (np. ADAC, TUV, ECE R44/03).
2.Nie nabywaj używanego fotelika. Nieraz niełatwo określić, czy nie brał czasami udziału w wypadku.
3. Kieruj uwage na drobiazgi. Foteliki mogą być na pozór takie same z wyglądu, natomiast różnić się drobiazgami w architekturze, które zwiekszają bezpieczeństwo.
4. Fotelik nie wykona swojej funkcji jeżeli nie będzie odpowiednio zamocowany, tudzież dziecię nie będzie w nim odpowiednio zapięte.

Źródło:
www.swiatkonsumenta.pl
www.fotelik.info
www.aap.org